Niespełna miesiąc temu w mediach pojawiły się informacje o zmianach w regulaminie PKP Intercity, które znacząco ograniczały możliwości przewozu rowerów koleją: nowe przepisy m.in. zabraniały wsiadania z rowerem do składu, który nie posiada wyznaczonych miejsc dla rowerów, czyli w praktyce… uniemożliwiały podróżowanie z rowerem większością pociągów (szczegóły). PKP Intercity tłumaczyła te zmiany „dbałością o wygodę wszystkich pasażerów”, którym – jeśli dobrze rozumiem – rowery przewożone zwykle na końcu ostatniego wagonu zdaniem przewoźnika znacząco przeszkadzały. Często jeździłem pociągiem z rowerem i nigdy nie spotkałem się z narzekaniem innych pasażerów, więc trudno mi było zrozumieć argument PKP IC i pod wpływem chwili wysłałem do przewoźnika maila opisującego moje niezadowolenie, a autokarową konkurencję zacząłem przekonywać do zakupu przyczepek rowerowych. Pierwsza odpowiedź od przewoźnika niestety tylko potwierdziła planowane zmiany. Tymczasem minął niespełna miesiąc i okazuje się, że chyba nie tylko ja poinformowałem PKP IC co myślę o ich pomysłach, bo ku mojemu zaskoczeniu dziś dostałem od Rzeczniczki Prasowej PKP Intercity wiadomość, na końcu której znalazła się bardzo interesująca informacja:

zmiany_w_PKP_IC

Pełną treść odpowiedzi można znaleźć tutaj, a co do jej znaczenia, to może nie jest to całkowite odwołanie zmian odbierających prawa rowerzystom, ale i tak mnie cieszy, bo:

a) jest to uznanie nas – rowerzystów – jako liczących się klientów
b) może oznaczać, że społeczność miłośników rowerów jest już tak duża, że jest w stanie skłonić do rozmów nawet duże korporacje
c) lepiej ciasno i z rowerem, niż bez niego ;-))

Pozdrawiam słonecznie. Do zobaczenia na końcu ostatniego wagonu! ;-)
Art