Artur Grabias

Geek z sercem humanisty 🤓📖

AirPods dla Androida, czyli recenzja słuchawek Jabra Elite 65t

 

Największe plusy:
+ bardzo dobra jakość muzyki
+ tłumienie dźwięków otoczenia i możliwość „wyłączenia” tłumienia
+ kompatybilność z Asystentem Google, Siri i Alexą
+ doskonale trzymają się w uszach
+ bardzo długi czas pracy na jednym ładowaniu (5h + 10h)
+ odporność na zachlapania (IP55)

Największe minusy:
– cena (aktualnie od 650 zł)
– fizyczne przyciski (sic!)
– gubienie sygnału, zakłócenia dźwięku oraz mikrofonu podczas szybkiego ruchu
– nie działają dobrze z (niektórymi?) komputerami

 


Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że mniej kabli oznacza więcej przyjemności korzystania ze sprzętu. Zwłaszcza w przypadku słuchawek, których używamy na co dzień i w ruchu ma to ogromne znaczenie.


Czy jednak technologia dostępnych na rynku „prawdziwie bezprzewodowych” słuchawek dousznych jest już na tyle zaawansowana, aby ich używanie było przyjemnością? Sprawdzam to na przykładzie bezprzewodowych słuchawek dokanałowych Jabra Elite 65t, które testowałem głównie ze smartfonem Google Pixel 2.

To NIE jest wpis sponsorowany. Słuchawek nie otrzymałem do testów od żadnej firmy, po prostu je kupiłem, a recenzję napisałem, aby pomóc w podjęciu decyzji osobom, które szukają najlepszych słuchawek dousznych dla siebie.

Dlaczego nie chciałem AirPodsów?

Zwykle to pierwsze pytanie, które słyszę od znajomych gadżeciarzy. I rzeczywiście bezprzewodowe słuchawki od Apple, czyli AirPods jako pierwsze chodziły mi po głowie. Mają jednak trzy cechy, które skutecznie zniechęciły mnie do ich kupienia:

 1. Nie tłumią dźwięków otoczenia.
  W praktyce oznacza to, że oprócz muzyki do naszych uszu docierają wszystkie pozostałe dźwięki, np. ruch uliczny czy rozmawiający obok ludzie.
 2. Wyglądają jak końcówki elektrycznej szczoteczki do zębów.
  A przynajmniej to pierwsza rzecz, o której pomyślałem, gdy zobaczyłem je po raz pierwszy i to skojarzenie już we mnie zostało. Moim zdaniem wyglądają po prostu dziwacznie.
 3. Nie współpracują z Asystentem Google.
  Lubię rozmawiać z Asystentem Google, a AirPodsy działają tylko z Siri. Istnieją aplikacje, które umożliwiają połączenie Elite 65t z Asystentem Google, jednak to nieoficjalne appki, więc w każdej chwili mogą przestać działać. 

Gdy trafiłem na Jabra Elite 65t wydawało mi się, że to słuchawki idealne. Dość szybko okazało się jednak, że takie nie są i o tym piszę poniżej.

Dźwięk i zakłócenia

Jakość dźwięku to w przypadku słuchawek niemal zawsze najważniejsza cecha. Nie jestem melomanem, ale potrafię zauważyć, gdy słuchawki zniekształcają dźwięk. Niestety dokanałowe słuchawki bezprzewodowe zwykle brzmią źle ze względu na niewielkie rozmiary i ograniczenia technologii. Trudno im konkurować nawet ze średniej jakości słuchawkami przewodowymi.

W przypadku Jabra Elite 65t nie ma mowy o kiepskiej jakości dźwięku.


Wcześniej używałem słuchawek Bluetooth Samsung Level U Pro, z których dźwięk jest znośny, ale daleko mu do nawet średniej jakości słuchawek przewodowych. Dźwięk ze słuchawek Jabry odbieram jako zaskakująco czysty i jestem z niego bardzo zadowolony.


Tak jest jednak tylko do momentu, gdy pojawiają się zakłócenia. Gdy nie przemieszczam się i na przykład siedzę przy biurku – nie ma żadnych problemów. Niestety, gdy jestem w dynamicznym ruchu i na przykład jadę na rowerze – co jakiś czas słuchawki gubią sygnał, dźwięk przerywa. Wydaje mi się, że to zależy raczej od miejsca i urządzeń w pobliżu, ale problem występuje u mnie co ok. 20 minut. Nie jest to bardzo irytujące, po kilku-kilkunastu sekundach zakłócenia ustępują, jednak zmniejsza to moje zadowolenie z używania słuchawek.

Problemy pojawiają się także, gdy próbuję rozmawiać za pomocą słuchawek jadąc na rowerze, albo szybko biegnąc. Ich natura jest jednak w tym przypadku inna:

Powietrze uderza prosto w mikrofony i niestety rozmówcy słyszą to znacznie wyraźniej niż mój głos.


Jedyne, co pomaga to zatrzymanie się, albo obrócenie głowy o 45 stopni w prawo lub w lewo. Jeśli jednak spróbujecie sobie to wyobrazić, to na pewno zgodzicie się, że podczas biegania czy na rowerze nie jest to rozwiązanie.

Wyciszenie otoczenia i „patent” dla rowerzystów

Słuchawek używam nie tylko do słuchania muzyki, ale także, aby odciąć się od otoczenia. Na przykład, gdy potrzebuję skupić się na pracy, a koleżanki i koledzy obok rozmawiają o wrażeniach z weekendu.

Możliwość wyciszenia otoczenia to jedna z głównych funkcji, których wymagam od słuchawek i główny powód, przez który nie zdecydowałem się na AirPodsy. Co prawda, w każdych słuchawkach można znacznie zwiększyć głośność, aby zagłuszyć dźwięki z zewnątrz, jednak tak głośna muzyka nie pomaga w koncentracji, więc nie ma to większego sensu.

Jabra Elite 65t
Dwa szybkie wciśnięcia przycisku na słuchawce „wyłączają” tłumienie dźwięków otoczenia


Wyciszanie dźwięków otoczenia może być niebezpieczne, ale twórcy tych słuchawek znaleźli na to rozwiązanie.


Na co dzień poruszam się po mieście na rowerze i wtedy też używam słuchawek, słuchając podcastów czy nawet (niezbyt głośno) muzyki. Wyciszanie otoczenia w takim przypadku jest niezbyt mądre, bo jeśli nie usłyszymy nadjeżdżającego pojazdu lub nie zareagujemy na ostrzeżenie w postaci sygnału dźwiękowego – może to skończyć się tragicznie.

Inżynierowie Jabry Elite 65t wymyślili na to ciekawy i działający „patent” – dwukrotne wciśnięcie przycisku na prawej słuchawce powoduje, że dźwięk otoczenia jest zbierany przez mikrofony słuchawek i miksowany z muzyką. Przetworzony dźwięk brzmi nieco inaczej niż w rzeczywistości, ale szybko się do tego przyzwyczaiłem i z tą funkcją czuję się znacznie bezpieczniej.

Przyciski fizyczne i korzystanie z funkcji słuchawek


Choć dosyć często rozmawiam z Asystentem Google, to raczej unikam robienia tego publicznie, bo czuję się wtedy niezręcznie. Z tego powodu na początku cieszyłem się, że słuchawki Jabry mają klasyczne przyciski.

Wciskanie przycisków fizycznych to jednak najgorsze doświadczenie związane z korzystaniem z tych słuchawek.


To, co wydawało mi się przewagą nad AirPodsami okazało się ogromnym minusem. Przyciski są dość sztywne i trzeba włożyć nieco siły, aby ich użyć. W praktyce jest to wciskanie plastikowego przedmiotu w ucho i tak jak można się domyślać – nie jest to nic przyjemnego. Zapewne sprawiłoby to, że już bym się przełamał i korzystał z asystenta głosowego także w miejscach publicznych, ale uruchomienie asystenta wymaga… wciśnięcia i przytrzymania przycisku na prawej słuchawce. Szach i mat.

Jabra Elite 65t
Na lewej słuchawce znajdują się dwa przyciski fizyczne. Na prawej – jeden.


Kolejna wersja słuchawek zdecydowanie powinna mieć przyciski, których nie trzeba wciskać, a wystarczy ich dotknąć jak w AirPodsach.

Wygoda używania


Jeśli korzystaliśmy już wcześniej ze słuchawek bezprzewodowych i nie mamy problemu z używaniem silikonowych wkładek, to i z tych słuchawek będziemy zadowoleni.

Jabra Elite 65t
W zestawie jest kilka silikonowych wkładek w różnych rozmiarach


Słuchawki są dokanałowe i mają specjalne, silikonowe gumki, więc jeśli odpowiednio dopasowaliśmy je do naszych uszu (w zestawie jest kilka rozmiarów), to trzymają się naprawdę dobrze.

Podczas ich używania stawałem na głowie, biegałem, jeździłem na rowerze, a nawet upadałem. W bardziej bezpiecznych warunkach próbowałem szybko kręcić głową i podskakiwać, aby wypadły. Nic z tego.

Słuchawki są w stanie opuścić moje uszy tylko jeśli wyjmę je palcami. 


Pod tym względem są znacznie bardziej praktyczne od AirPodsów, które choć również trzymają się dość dobrze (przynajmniej w moich uszach) to np. podczas energicznych ćwiczeń zdarzało im się wypaść.

Wygląd


To bardzo subiektywna sprawa, ale nie znaczy to, że należy ją przemilczeć.

Jabra Elite 65
Jabra Elite 65t są dość duże, ale bez problemu mieszczą się nawet jeśli nasze uszy nie należą do największych


Jednym z powodów, dla których nie zdecydowałem się na AirPodsy był ich wygląd. Te wystające, rzucające się w oczy białe patyczki… Nie, po prostu nie.

Nie twierdzę, że Jabra Elite 65t wyglądają świetnie. Przeciwnie, w moim odczuciu są dość zwyczajne i w porównaniu do AirPodsów mniej ciekawe, jednak ich stonowany, ciemny design znacznie bardziej przypadł mi do gustu.


Zdecydowanie za to nie podoba mi się napis „Jabra” na słuchawkach. Nie lubię być chodzącą reklamą jakiejkolwiek marki. Jakieś pomysły czym go zmyć nie uszkadzając słuchawek?

Jabra Elite 65t
Każda ze słuchawek ma wbudowane dwa mikrofony

Etui do ładowania


Przeglądając recenzje Elite 65t, kilka razy spotkałem się ze stwierdzeniem, że etui, które służy także do ładowania słuchawek jest „najsłabszym elementem zestawu” i „słuchawki same z niego wypadają”.


Co prawda etui Jabry nie wydaje tak miłego dla ucha kliknięcia, jakie pojawia się, gdy odkładamy AirPodsy, samo odkładanie słuchawek też nie jest tak wygodne, a etui nie ma magnetycznego zamknięcia jak to od Apple, ale w moim odczuciu nie są to bardzo istotne funkcje. To tylko miłe dodatki.

Niewątpliwie etui AirPodsów jest lepsze, ale używanie etui Jabry też nie jest kłopotliwe, jak niektórzy twierdzą.


Etui zamyka się na zatrzask i nie ma szans, aby słuchawki same z niego wypadły, jeśli nie zwolnimy zatrzasku, ściskając etui po bokach. Jest na tyle małe, że przechowuję je zwykle w kieszeni jeansów i zupełnie mi tam nie przeszkadza.


Słuchawki wytrzymują ok. 5h pracy, a odłożenie ich do etui uruchamia doładowywanie. Etui ma tyle energii, że potrafi doładować kolejne 10h pracy i dla mnie to zdecydowanie zadowalający wynik. Zupełnie przestałem już martwić się o to czy bateria w słuchawkach wystarczy tak długo, jak ich potrzebuję. Słuchawek używam codziennie i doładowuję etui 1-2 razy w tygodniu.

Chętnie przyznaję, że funkcja doładowywania w poręcznym etui to jedna z najlepszych funkcji, jakie przydarzyły się bezprzewodowym słuchawkom.

Warto wiedzieć


Producent przyznaje, że słuchawki zostały zaprojektowane do pracy z urządzeniami mobilnymi. Gdy testowałem je z dość leciwym już MacBookiem Pro z 2011 r. – z łącznością rzeczywiście było różnie, a zakłócenia pojawiały się nawet kilkadziesiąt centymetrów od komputera. Ponieważ w 99% przypadków używam słuchawek ze smartfonem nie jest to dla mnie problem, ale na pewno dla niektórych może być.

Słuchawki są odporne na zachlapania (IP55). Używałem ich w deszczu, wielokrotnie miały także kontakt z potem i nic im się nie stało. Wpadnięcia do wody raczej by nie przeżyły.

Zestaw występuje także w znacząco droższej wersji Jabra Elite Sport, która różni się m.in. tym, że ma lepszą odporność na wodę oraz… wbudowany pulsometr (tak! Mierzy puls w uchu! :) ).

Jeśli zgubimy którąś ze słuchawek to wystarczy dokupić nową, włożyć razem ze starą do etui i automatycznie zostaną ze sobą sparowane.

Podsumowanie


Jabra Elite 65t
to bardzo porządne słuchawki dające dużo przyjemności ze słuchania muzyki. Dzięki całkowicie bezprzewodowej budowie uwolnicie się zupełnie od kabli i od razu ostrzegam, że gdy raz posmakujecie tej wolności to już nigdy nie będziecie chcieli korzystać ze słuchawek przewodowych.

Czy uważam, że te słuchawki są lepsze od Apple AirPods? Tak, ale tylko jeśli bardzo zależy Wam na funkcji wyciszania dźwięków otoczenia. Na pewno nie, jeśli korzystacie z kilku urządzeń Apple i chcecie móc wygodnie przełączać się pomiędzy nimi.

Czy moim zdaniem są warte swojej ceny? Niekoniecznie. Ponad 600 zł za dokanałowe słuchawki to jednak dość wygórowana cena za produkt, który nie spełnia wszystkich moich oczekiwań.

Czy kupiłbym te słuchawki ponownie? Tak, bo jeśli zależy nam na jakości dźwięku i całkowitym braku przewodów to w tej cenie, w tej chwili raczej nie znajdziecie nic lepszego od Apple AirPods oraz Jabra Elite 65t.

Pierwszy telefon z Androidem, który może konkurować z iPhonem. Recenzja smartfona Google Pixel 2

Niespełna pół roku temu testowałem ponoć najlepszego wówczas na rynku smartfona z Androidem – Samsunga Galaxy S8. Przez „10 małych grzechów Samsunga” szybko wróciłem do iPhone’a, o czym pisałem tutaj, a systemu z robotem w logo miałem serdecznie dość.

Już wtedy Remi Franek prorokował, że zmieniłbym zdanie o Androidzie, gdybym wypróbował jego „czystą” wersję. Taka okazja nadarzyła się teraz i na kilka tygodni zamieniłem iPhone’a 7 na oficjalnie niedostępnego jeszcze w Polsce – smartfona Google Pixel 2 w wersji XL.

Oto lista 10 rzeczy, na które jako zadowolony użytkownik iPhonów zwróciłem uwagę podczas korzystania z Pixela 2 XL:

 1. Po pierwsze – aparat jest naprawdę imponujący.
 2. Czytnik linii papilarnych z tyłu obudowy jest dopracowany i to całkiem niezłe rozwiązanie.
 3. Google Pay (wcześniej „Android Pay) jest super i pokochałem płatności zbliżeniowe telefonem.
 4. „Czysty” Android 8.1 Oreo to bardzo ładny, stabilny i funkcjonalny system.
 5. Spersonalizowany czytnik informacji zastąpił mi wszystkie serwisy informacyjne.
 6. Rozpoznawanie rzeczy na zdjęciach, czyli Google Lens działa zaskakująco dobrze.
 7. Asystentka głosowa Google jest sympatyczna i pomocna.
 8. Bateria Pixela wcale nie ładuje się super-szybko, ale wystarcza na długo.
 9. AR Stickers są zabawne i pozwalają wstawić „żywego” stormtroopera do swojego życia.
 10. Aplikacje na iOS są nieco bardziej dopracowane, ale Google bardziej dba o aplikacje na Androida.

Czytaj dalej, aby poznać rozwinięcie każdego z powyższych punktów lub od razu przejdź do podsumowania :)


(więcej…)

10 grzechów Samsunga, przez które po tygodniu z Galaxy S8 z przyjemnością wróciłem do iPhone’a

Co rusz trafiały do mnie hiper-pozytywne opinie o Samsungu Galaxy S8. Ponoć to obecnie najlepszy dostępny na polskim rynku smartfon z Androidem, jego aparat przebija nawet iPhone’a 7, a Android 7.0 jest znacznie lepszy od Androida 4.3, na którym zakończyłem swoją przygodę z tym systemem.

Prawie nowy Samsung Galaxy S8, ideał + etui MUJJO

Nieco podekscytowany zamówiłem Galaxy S8 Midnight Black i pierwsze wrażenia miałem bardzo dobre. Design telefonu jest naprawdę ładny. Przekonany, że zostanie ze mną dłużej kupiłem do niego równie eleganckie etui Mujjo i uruchomiłem system.

Następne wrażenie – płynność działania systemu jest super! Trudno się dziwić, bo iPhone 6, którego do tej pory używałem ma ponad 3 lata, tylko 1 GB RAMu i procesor 1,4 GHz, a S8 to aż 4 GB oraz taktowanie 2,3 GHz. Świadomość, że jeśli telefon wpadnie do wanny czy że bez obaw będę mógł korzystać z niego w deszczu – też wzmacniały moje poczucie „dobrego wyboru”.

Od pierwszych wrażeń minął ponad tydzień i odetchnąłem z ulgą wracając do przestarzałego już iPhone’a 6.

 

Oto 10 małych grzechów głównych Galaxy S8, przez które z ulgą wróciłem do przestarzałego iPhone’a 6.

1. Czytnik linii papilarnych umiejscowiony zaraz obok aparatu

Totalne nieporozumienie. Dużo już zostało powiedziane w tym temacie, więc nie będę wtórował i napiszę jedynie, że dawno nic mnie tak bardzo nie poirytowało, jak systemowy komunikat Samsunga przypominający, abym „dbał o czystość aparatu”, który brudził się właśnie przez to, że próbując użyć czytnika linii papilarnych dotykałem soczewki.

2. Zbędny przycisk fizyczny Bigsby

Mogę sobie tylko próbować wyobrazić jak bardzo ktoś w Samsungu naciskał na dodanie tego przycisku. Bez instalacji dodatkowego softu nie można go programować, a mi często zdarzało się przypadkowo wciskać. Tymczasem funkcja jest po prostu zbędna i przez swoje wyeksponowanie – irytująca.

3. Domyślnie włączone przekłamanie kolorów zdjęć i filmów

Pierwsza myśl podczas przeglądania zdjęć czy filmów to „- Wow! Jakie żywe kolory ma wyświetlacz! Jaki kontrast!”.

– Nope.

Wszystkie zdjęcia i filmy, które odtwarzamy mają „podbite” kolory i kontrast, co znaczy, że gdy oglądacie zdjęcia znajomych na Instagramie to widzicie je nie tak, jak chcieli autorzy, ale z nałożonym dodatkowym filtrem. Każdy, kogo interesuje fotografia uzna, że to słabo, bardzo słabo. Na szczęście można to wyłączyć.

fot. http://www.androidauthority.com/samsung-galaxy-s8-red-tint-fix-768219/

 

4. Śmieci od producenta

Już pierwszego dnia usunąłem oprogramowanie operatora i wgrałem oryginalne Samsunga, aby pozbyć się „śmieci”, czyli zbędnego softu i wizualizacji operatora. Niestety, nawet po tej operacji pozostał soft Samsunga – podobnie, jak w przypadku softu od operatora – w większości zbędny i robiący bałagan. Jest kilka fajnych funkcji, np. odblokowywanie smartfona skanerem tęczówek czy korekta dźwięku dostosowana do naszego słuchu i jakości słuchawek, ale większość jest zbędna.

5. Dublowanie funkcji Androida

Niektóre domyślnie zainstalowane aplikacje dublowały się funkcjami. Chyba. Nawet po paru dniach nie udało mi się tego do końca rozgryźć. Zmiany wyglądu systemu mogłem dokonywać z androidowego menu ustawień oraz przez aplikację od Samsunga. I to nie było to samo. Użycie obu sprawiało, że niektóre wizualizacje były z jednej aplikacji, a inne z ustawień.

6. Mnogość i nieintuicyjność ustawień

Czy wiecie jak w Androidzie w S8 włącza się bardzo przydatną funkcję rozmów przez WiFi? – Nie, nie wchodzi się w ustawienia systemu i nie szuka się ustawień połączeń. W ustawieniach WiFi też nie ma. Trzeba wejść w aplikację do wykonywania połączeń i tam zmienić ustawienia.
Wydawać by się mogło, że ogromne możliwości konfiguracji to duży plus w stosunku do dość zamkniętego iOSa, ale z drugiej strony to przekleństwo, bo aby dostosować system do swoich potrzeb trzeba naprawdę dużo się nagimnastykować. Ustawienia domyślne pozostawiają wiele do życzenia.

7. Brak „swipe” w nawigacji

Możliwe, że to przez jakieś patenty Apple, ale w Androidzie nie można nawigować po funkcjach przesuwając ekran w lewo lub w prawo. Tak, jest przycisk Wstecz, ale jest dla mnie znacznie mniej wygodny i intuicyjny niż „swipe left”. No i przycisku „do przodu” już nie ma.

8. Kilka aplikacji o takiej samej nazwie

Niektóre aplikacje w systemie miały te same nazwy. True story, nie wiem dlaczego Android w S8 na to pozwala. Miałem np. dwie aplikacje o nazwie Kalendarz. Jedna, z której korzystam na co dzień – zainstalowana samodzielnie z Google Play i druga, która była chyba zainstalowana w systemie. Problem łatwy do rozwiązania, wystarczy skasować nieużywaną appkę, ale tego problemu w ogólnie nie powinno być.

9. Niezbyt ładny design niektórych funkcji systemowych

Jasne, ktoś powie, że to kwestia gustu, ale porównajcie klawiaturę Androida i iOS. Dla mnie – bez wątpienia ta druga jest ładniejsza i bardziej czytelna. Podobnie, jeśli porównamy ich animacje. Takiego nie do końca ładnego designu jest więcej.


fot. https://www.androidcentral.com/what-keyboard-are-you-using-your-galaxy-s8

 

10. Niedoskonała kopia zapasowa i przenoszenie zawartości

Android w S8 domyślnie pozwala zrobić kopię zapasową zawartości telefonu, aby odtworzyć ją z chmury – w razie utraty telefonu lub wymiany na inny. Niestety, działa to wybiórczo i o ile podstawowe informacje, kontakty, pliki oraz aplikacje są przenoszone to już ustawienia aplikacji nie i konieczne było ich ponowne konfigurowanie. To w Androidzie naprawdę sporo pracy.

W tym miejscu przypomina mi się grzech nr. 5 – w telefonie można znaleźć dwie kopie zapasowe – jedna Androida i jedna Samsunga. Czym się różnią? Nie jestem pewny.

Tymczasem w iOS – WSZYSTKO odtwarza się 1:1. Apple robi to od lat tak doskonale, że po odtworzeniu kopii zapasowej moglibyśmy nawet nie zauważyć, że zmieniliśmy telefon.

 

Inne

Problemy z Android Pay
To jedna z najbardziej irytujących rzeczy, choć celowo umieszczam ją poza listą grzechów Samsunga, bo możliwe, że przyczyna leżała gdzie indziej, np. po stronie banku.

Otóż dość często, bo w ok. 10-20% przypadków – przy próbie płatności przez Android Pay (mBank) – aplikacja nie pozwalała mi dokonać płatności i wyświetlała ekran nakazujący skorzystanie z czytnika linii papilarnych lub podanie kodu odblokowania systemu:

 

 

Oczywiście działo się to przy odblokowanym ekranie.

Po przyłożeniu palca / wpisaniu kodu – nic się nie zmieniało – podobnie płatność była odrzucana i wyskakiwał ten sam komunikat. Następnego dnia, w tym samym czytniku kart – problemu nie było.

Nawet jeśli to problem z bankiem to uważam, że aplikacja powinna poinformować mnie, że coś jest nie tak po jego stronie.

 

Podsumowanie

Z wszystkimi wymienionymi grzechami można byłoby żyć na co dzień po prostu się do nich przyzwyczajając. Nie twierdzę, że iOS jest lepszy niż Android. Przeciwnie: w ciągu kilku lat Android zrobił ogromny skok jakościowy i brawa mu za to.  Wydaje mi się, że oba systemy mają obecnie porównywalną liczbę „małych grzechów”, za to modyfikacje Samsunga odczuwalnie psują „czystego robota” i w wyścigu smartfonów przechylają szalę zwycięstwa na stronę Apple.

 

Gdy po tygodniu z Galaxy S8 przełożyłem kartę SIM z powrotem do leciwego iPhone’a – odetchnąłem z ulgą i uśmiechnąłem się zadowolony, że mogę wrócić do iOS. Całkowicie minęła mi ochota na migrację do Androida, choć niewykluczone, że wróci, gdy pojawi się Pixel 2.

Xiaomi Mi Band Plus (1S) na iPhonie – recenzja

Osobom zainteresowanym gadżetami nie trzeba przedstawiać firmy Xiaomi, która jakiś czas temu wypuściła na rynek urządzenie z kategorii „smart band” – opaskę Mi Band. To urządzenie bez wyświetlacza „jedynie” mierzyło ilość zrobionych kroków oraz „jakość” naszego snu (na podstawie ruchów) i wibracjami powiadamiało nas o przychodzących połączeniach. Opaska szybko zdobyła popularność głównie za sprawą świetnej ceny – w polskich sklepach internetowych kosztuje ok. 80-100 zł.

W ostatnim czasie pojawiła się druga generacja tych urządzeń – Mi Band Pulse znana również jako Mi Band 1S, która poza znanymi do tej pory funkcjami posiada wbudowany pulsometr. Zachowana została niska cena – w polskich sklepach internetowych można ją dostać za ok. 150 zł.

Mi Band Pulse

Mi Band Pulse

Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć oficjalne informacje na jej temat jeśli nie znacie chińskiego. Anglojęzyczny opis produktu i specyfikację znajdziecie na stronach xiaomi-mi.com. Nie będę powielał tych informacji, a jedynie po krótce opiszę jak mają się do rzeczywistości, bo nie wszystko jest tak piękne jak opisuje to Xiaomi :-)

Opaski używałem z iPhonem 5:

+ pulsometr działa i to chyba przyzwoicie

Po założeniu Mi Band Pulse i Apple Watcha na jedną rękę wyniki prowadzonych przez kilka minut pomiarów były zbliżone.

pomiaru pulsu można dokonywać tylko „na życzenie”

Nie ma możliwości ustawienia, aby pomiar był dokonywany co jakiś określony czas. Musimy uruchomić aplikację i przejść do odpowiedniej funkcji. Co prawda jednej z nocy po przebudzeniu zauważyłem, że pomiar uruchomił się sam (sygnalizują to migające diody po wewnętrznej stronie opaski), ale nie znalazłem wyników na liście pomiarów, więc pewnie aplikacja wykorzystuje je jedynie do określania „jakości” snu.

+ opaska jest wygodna i odporna na przemoczenie

Mi Band nie jest tak lekki, aby nie było go czuć na ręku, ale też zupełnie nie przeszkadza. Według producenta jest „odporna na zachlapania” i choć nie miałem okazji przetestować jej na basenie to nie zdejmowałem jej idąc pod prysznic i ciągle działa bez zarzutu.

+ wizualnie Mi Band daje radę

Choć ogólnie to nie mój styl to czarna, gumowa, hipoalergiczna opaska wraz ze srebrnym urządzeniem na środku nie wyglądają źle i nie rzucają się w oczy. We wszystkich sklepach, w których widziałem nową Mi Band była sprzedawana z czarną opaską, ale można osobno dokupić oryginalne opaski w innych kolorach oraz dedykowane opaski w przeróżnych stylach. Jeśli będziecie szukać opaski dla siebie to póki co jesteśmy skazani na zagraniczne sklepy czy serwisy typu AliExpress. Co ważne – Mi Band Plus ma odrobinę inne wymiary od swojego poprzednika, więc opaski z pierwszej generacji nie pasują do drugiej.

Mi Band Pulse

Mi Band Pulse

– nie działa na rowerze

Niby oczywiste, w końcu to tylko działający w oparciu o ruchy ręki krokomierz, ale na swojej stronie Xiaomi informuje: „Evening biking? All the better! Do not forget to wear Mi Band, and all the information about your mileage will be displayed on the smartphone screen.”. Może ta opcja jest dostępna tylko na Androidzie, albo czegoś nie ogarnąłem? W iPhonie w żaden sposób nie udało mi się przekonać Mi Fit (oficjalnej aplikacji dla opaski) do zliczania odległości pokonanej na rowerze.

+ bateria to mistrz

Po dwóch dniach BARDZO intensywnego używania – stan baterii wynosił ok. 90%. Pewnie za kilka dni, gdy przestanę bawić się opaską i będę „tylko” jej używać zużycie baterii znacznie się zmniejszy i opaska wytrwa obiecane przez producenta – 3-4 tygodnie i to jest super!

pasek jest zbyt długi dla drobnych kobiet

Pasek, wg. zapewnień producenta powinien być uniwersalny. Na moim ręku zapina się mniej więcej w połowie i jest bardzo ok. Niestety na ręku mojej dziewczyny nawet po maksymalnym skróceniu (ok. 15 cm) jest zbyt luźny i jeśli będzie chciała mieć podobną to bez mechanicznego skrócenia czy poszukania zamiennika się nie obędzie:

Mi Band Pulse

w iOS powiadamianie wibracją tylko o przychodzącym połączeniu

Niestety oryginalne oprogramowanie na iOS pozwala, aby opaska wibrowała powiadamiając nas tylko o przychodzącej rozmowie. Żadne inne notyfikacje na iPhone’ach, np. nowe wiadomości czy inne powiadomienia – nie są obsługiwane. Zdaje się, że aplikacja na Androida ma większe możliwości,  ale akurat nie miałem pod ręką żadnego „robota”, więc nie mogę tego potwierdzić.

+ budzenie wibracją jest bardzo miłe

Oprogramowanie opaski pozwala na ustawienie budzika poprzez wibrowanie opaski o określonej porze i to z kontrolą fazy snu. To działa i nie spodziewałem się, że budzenie przez wibrację na ręku jest o tyle przyjemniejsze od budzenia dźwiękiem :)

automatyczne odblokowywanie ekranu telefonu nie działa w iOS

Nie jest zaskoczeniem, że ta funkcja działa tylko z Androidami (minimum 5.0), ale dodaję tę informację na wypadek, gdyby ktoś po lekturze materiałów reklamowych Xiaomi miał wątpliwości.

ładowanie tylko przez specjalny kabel

Jeśli chcemy naładować Mi Band to wsuwamy go w specjalny kabel. Nie ma możliwości naładowania go typową ładowarką do smartfonów. Zdecydowanie więc lepiej nie zgubić tej ładowarki, przynajmniej dopóki nie są łatwo dostępne w Polsce.

– nie współpracuje z popularnymi aplikacjami, jednak wysyła dane do Apple Health

Niestety, przynajmniej na razie Mi Band współpracuje na iOS tylko z oficjalną aplikacją Mi Fit. Endomondo, RunKepper czy inne popularne na iOS aplikacje do mierzenia aktywności fizycznych nie znajdują opaski i nie pozwalają wykorzystywać jej do liczenia kroków czy pomiarów pulsu. Małym plusem jest wysyłanie danych (kroków, snu, energii i wagi) do aplikacji Zdrowie, czyli oficjalnego Apple Health.

Podsumowując:

Opaska działa i to zdecydowanie najlepsze co możemy dostać w tej, a nawet nieco wyższej kategorii cenowej. To bardzo udany sprzęt, ale póki co mocno kuleje oprogramowanie do niej (zwłaszcza na iOS), które nie wykorzystuje wystarczająco jej możliwości.

Mi Band Pulse pojawił się na rynku niedawno, więc mam nadzieję, że oprogramowanie wkrótce stanie się znacznie bardziej funkcjonalne, zacznie lepiej obsługiwać powiadomienia, a i zewnętrzni twórcy będą mogli dodać obsługę opaski do swoich aplikacji. Gdy tak się stanie będę mógł powiedzieć, że Mi Band Pulse to najlepszy dostępny na rynku monitor aktywności dla niewymagających użytkowników.

„Black mirror”. Co nam zrobisz, nowoczesny świecie?

black mirror

Choć wg opisu producenta historie przedstawiane w „Black Mirror” umiejscowione są w przyszłości, to niektóre mogłyby zdarzyć się już dziś, a pozostałe w przyszłości wcale nie tak odległej, jak mogłoby się to w pierwszej chwili wydawać. To właśnie jest najbardziej niepokojące, przecież już każdy z nas na co dzień spotyka się z tytułowym „czarnym lustrem”…

„If technology is a drug – and it does feel like a drug – then what, precisely, are the side-effects? This area – between delight and discomfort – is where Black Mirror, my new drama series, is set. The „black mirror” of the title is the one you’ll find on every wall, on every desk, in the palm of every hand: the cold, shiny screen of a TV, a monitor, a smartphone.”

Każdy odcinek tego brytyjskiego mini-serialu, który w 2012 r. otrzymał statuetkę Emi w kategorii „najlepszy mini serial” posiada innych bohaterów i integralną fabułę. Łączy je to, że przedstawiają potencjalny i ukazany w przyszłości, wyolbrzymiony (czy aby na pewno?) wpływ nowych technologii i „społecznego internetu” na wybrany aspekt życia społecznego. W serialu znajdziemy wątki o sile współczesnych mediów i reklamy, globalnej komunikacji w social mediach, samotności w cyberświecie, o zachwianym, współczesnym postrzeganiu sztuki, ogłupianiu ludzi w masowych, nie tylko telewizyjnych przekazach nieadekwatnymi do ludzkich wartościami i regułami, o grywalizacji wdrożonej w niemal wszystkie aspekty codzienności, relacjach damsko-męskich w dobie „Wielkiego Brata”, o zastępowaniu bliskich nam ludzi sztuczną inteligencją i o produkowaniu tylko dla konsumpcji (trudno nie dostrzec nawiązań do „Podziemnego kręgu” Palahniuka).

Całość utrzymana jest w świetnym, psychologicznym klimacie i oglądając niemal czuje się w sobie okrutne wyobcowanie w świecie, w którym znaleźli się bohaterowie. To serial nie tylko dla fanów „Roku 1984” Orwella. To pozycja absolutnie obowiązkowa dla miłośników nowych technologii będących także fascynatami zmian w społeczeństwie informacyjnym. Na pewno zainteresuje także badaczy zachowań tłumu (m.in. w ujęciu Le Bona), obserwatorów współczesnych mediów i komunikacji społecznej, a także osoby wyłącznie interesujące się nowinkami technicznymi. Poza tym to po prostu dobry thriller :)

To serial zdecydowanie godny polecenia, dla mnie – fenomenalny, chwilami wstrząsający i dawno nie oglądałem czegoś tak dobrego. Ze względu na specyficzną realizację serialu oraz jego nieco geekową tematykę – z pewnością nie wszystkim się spodoba, ale mimo to – polecam.

Do dziś premierę miały 2 serie mające tylko po 3 odcinki i niedawno zakończyła się emisja drugiej serii. Odcinki były emitowane w HBO i część z nich jest obecnie dostępna w HBO GO. Pozostałe można znaleźć już chyba tylko w „internetowej wypożyczalni”… Wszystkim, którzy przymierzają się do obejrzenia życzę niesamowitych wrażeń!

update:
Osobom, którym bliska jest tematyka serialu z pewnością spodoba się film pełnometrażowy „Ona” z 2013 r. Trudno nie mieć wrażenia, że fabuła tego filmu czerpie z jednego z odcinków „Black Mirror” :)

Ribbon Hero 2, czyli patent na zostanie mistrzem PowerPointa, Excela, Worda…

Pamiętacie tego gościa? :D

clippy

Tak! To Clippy, czyli Spinacz ze starych wersji Office’a :)) Pracował dzielnie, ale jak pewnie pamiętacie był strasznie wszędobylski, a przez to irytujący i w końcu… stracił pracę. Przestał pomagać użytkownikom począwszy od Office 2003, nie mając środków do życia zamieszkał z mamą, ale i jego mama w końcu straciła cierpliwość i kazała mu wyruszyć z domu w poszukiwaniu pracy. Na jego szczęście szybko trafiło się ciekawe ogłoszenie…

Ribbon Hero 2

W świecie humorystycznej, komiksowej fabuły pomagamy więc Clippiemu przygotować ładne CV, a potem… przez gapowatość sympatycznego Spinacza wybieramy się w podróż wehikułem czasu, podczas której poznajemy ciekawostki świata, odwiedzamy m.in. dwór króla Artura, piramidy egipskie, Woodstock i starożytną Grecję. Zupełnie przy okazji, z wykorzystaniem elementów grywalizacji uczymy się używać funkcji pakietu Office i zdobywamy nowe poziomy, którymi możemy dzielić się ze znajomymi.

Ribbon Hero 2

Wszystko po to, aby połączyć zabawę z nauką i to się naprawdę udaje! Ribbon Hero 2 polecam nie tylko osobom, które do dziś nie oswoiły się z nowym (począwszy od wersji 2007) pakietem Office, ale także tym, którym tak jak mi wydawało się, że znają już ten pakiet bardzo dobrze. Nie dotarłem jeszcze do końca fabuły, a już odkryłem masę nowych funkcji i jestem przekonany, że jeśli trochę pogracie to też stwierdzicie, że nowe pakiety Microsoftu są znacznie bardziej funkcjonalne i prostsze w użyciu od poprzednich :))

Gra jest bezpłatna, wydał ją Microsoft i można ją pobrać z tej strony:
http://www.ribbonhero.com/

Musicie mieć zainstalowany na komputerach Office 2007 lub nowszy. Szkolenie jest dostępne tylko w języku angielskim, ale można je instalować także na polskojęzycznych wersjach Office. Gra jest tak sympatyczna, że na pewno nie pożałujecie poświęconego jej czasu, a przy okazji podszkolicie swój office’owy skill, który jak wiadomo w „biurowych” zawodach, a nawet już na studiach bywa bardziej niż przydatny. Bawcie się dobrze, tylko ostrożnie, bo ta gra wciąga! :))

P.S. Gdyby pod wpływem gry ktoś z Was zatęsknił za Clippim i chciał go spotykać na co dzień to jest sposób na dodanie go do nowych pakietów Office… (link).

Król bankowości internetowej powrócił – nowy mBank

Choć przywitał posypanym ekranem logowania:

nowy mbank

to jednak drobiazg (wyczyszczenie cache, czyli kombinacja klawiszy CTRL + R pomogło) i potem było już tylko dobrze. Nowy serwis transakcyjny mBanku, który został dziś udostępniony zdecydowanie „daje radę”. Jest prosty, intuicyjny, ergonomiczny, a mimo to naprawdę szybki (!). Wprowadza kilka bardzo użytecznych drobiazgów, np. darmowe potwierdzenia e-mail czy logowanie za pośrednictwem nazwy użytkownika. Jest też kilka większych funkcji, które dopiero odkrywam, ale już na pierwszy rzut oka wydają się przydatne – np. przekazywanie przelewów bez znajomości numeru konta bankowego odbiorcy (!) czy narzędzie do zarządzania domowym budżetem w oparciu o planowane wydatki. W nowym serwisie oczywiście nie zabrakło mechanizmów grywalizacji, które są nienachalne i wierzę, że mogą spełnić swoją rolę. Moim zdaniem najważniejszą jednak cechą wyróżniającą nowy mBank jest to, że ten serwis naprawdę działa i to działa bez zarzutu – w przeciwieństwie do bezpośredniej konkurencji, która w ubiegłym roku wypuściła nowoczesny, ale niedopracowany produkt, w którym do dziś nie wszystko funkcjonuje prawidłowo.

Nowy mBank ma jeszcze jedną ważną zaletę: jest… po prostu śliczny :-) Otrzymał ładny design zgodny z bardzo udaną, nową komunikacją wizualną marki i ma się miłe wrażenie, że wszystko tu pływa – od chwili zalogowania korzystanie z serwisu zdecydowanie sprawia przyjemność.

mbank.2png

Do mBanku mam duży sentyment, bo był nie tylko pierwszym internetowym bankiem w Polsce, ale także moim pierwszym bankiem w ogóle :) Nie będę się jednak rozwodził o moim postrzeganiu marki, bo to temat na osobny wpis, a ten dotyczy tylko nowego serwisu transakcyjnego. Ten, od kilku lat był w stagnacji i w ubiegłym roku dał się mocno wyprzedzić konkurencji. Po pierwszych testach stwierdzam jednak, że mBank nie tylko odrobił pracę domową i nadrobił zaległości, ale wyszedł przed szereg i znowu wyraźnie wyprzedził pozostałych.

Samoczynne wyłączanie się Windows 8, czyli jak Microsoft zalicza prostą wpadkę

Jakiś czas temu zainstalowałem w swoim laptopie testową wersję Windows 8 – tzw. „Consumer Preview”. W opozycji do krążących w sieci opinii byłem z tego systemu bardzo zadowolony, a osobom przerażonym nakładką Metro wyjaśniałem, że w Windows 8 jednym kliknięciem mogą zamienić system w swój tradycyjny Windows 7, tylko będzie on szybszy i stabilniejszy.

Niestety w pewnym momencie Win 8 na moim laptopie zaczął bez powodu sam się wyłączać. Po prostu – następowało wymuszenie zamknięcia wszystkich aplikacji i systemowy shut down bez możliwości zatrzymania.

Pierwsza myśl: sprzęt nie jest najnowszy, więc może wiatrak nie pracuje jak należy, czujniki wychwytują zbyt wysoką temperaturę i sprytny Windows przezornie wyłącza system nim coś się przepali. Fajnie. Rozkręcam więc mojego Della na części, czyszczę, przy okazji gubię parę śrubek, ale po zmontowaniu wszystko działa i nawet pracuje przyjemnie ciszej.

Niestety, po pewnym czasie znowu auto shut down. Pojawia się we mnie druga myśl – już nie tak optymistyczna: niedobrze, sprzęt już pada i czeka go serwis. Instaluję więc aplikacje dodatkowe i sprawdzam wartości czujników. O dziwo – wszystko git. Temperatury jak najbardziej ok, a i parametry pracy zupełnie przyzwoite. Tymczasem… system znowu się wyłącza.

Nie mam pewności co do sprawności sprzętu, ale i tak dziś już nie dam rady nic z tym zrobić, więc szukam innych możliwych przyczyn problemu. Pojawia się trzecia myśl: parę dni temu instalowała się jakaś aktualizacja do Win 8. Skoro więc wcześniej wszystko było ok, to ta aktualizacja musiała wprowadzić jakieś zamieszanie i wystarczy ją usunąć. Próba usunięcia kończy się niepowodzeniem. System mi mówi, że muszę go aktywować. Nad głową zapala mi się żarówka…

source: http://goo.gl/Bg0qh

Jaki jest finał? Mój laptop jest w pełni sprawny. Za to Windows 8, jeśli nie zostanie aktywowany to automatycznie co godzinę się wyłącza. Przypomniałem sobie, że na taką informację trafiłem podczas instalacji systemu ok. 3 miesięcy temu. Brzmi jak typowe dla Microsoftu logiczne utrudnienie mające zmusić do zakupu. Problem w tym, że Windows 8 podczas wykonywania niesławnego, samoczynnego wyłączenia NIE INFORMUJE dlaczego to robi. Nie wyskakuje żaden komunikat typu „Za chwilę komputer zostanie wyłączony. Aktywuj system w taki i taki sposób, aby uniknąć tego w przyszłości”. Po prostu następuje wyłączenie, a użytkownik zaskoczony gapi się w czarny ekran i nie ma pojęcia o co chodzi.

Zdaje się, że tak samo wygląda to we wszystkich nieaktywowanych wersjach Win 8, również tych sprzedawanych komercyjnie. Ja jestem technologicznym maniakiem, a mimo to nim wpadłem na rozwiązanie, mimo wcześniejszych pozytywnych doświadczeń kilkukrotnie zwątpiłem w nowy system. Czy „zwykły użytkownik”, który przecież zazwyczaj nie zawraca sobie głowy aktywacją również będzie miał tyle cierpliwości? Nie sądzę. Raczej nieźle się wkurzy, gdy przez samoczynne wyłączenie straci ważne dane i/lub zapłaci za przegląd sprawnego komputera w serwisie. Microsoft wydał dobry produkt, ale nie powinien pozwalać sobie na tak proste błędy. Kibicuję więc dalej mając nadzieję, że nieaktywowani użytkownicy Win 8 nim zaniosą komputer do serwisu trafią na ten artykuł, a jedna z najbliższych aktualizacji systemu będzie zawierała planszę wyjaśniającą skąd samoczynne wyłączenie.